Ingersoll Rand A212SS-120-A 4-Way 2-Position Solenoid Valve, 120V 1/4" NPT
★★★★★ 4.4 54 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bojny.pl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by bojny.pl
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ARO A212SS-120-A 4-Way, 2-Position Solenoid Valve 120V 1/4" NPT. 4-Way, 2-Position solenoid valve. Compact valve with excellent signal response and moderate flow. This valve can directly control pneumatic devices, and has a long service life. Made in United States.
  • Body: Aluminum
  • 50 scum (1.5Cv)
  • 50 to 150 psi pressure range
  • Package Dimensions: 11.684 L x 6.858 H x 9.652 W (centimeters)
UPC 663023114569
Size 120V 1/4" NPT
Brand Name Ingersoll Rand
Unit Count 1 Count
Valve Type solenoid valve
Item Weight 1 Pounds
Thread Size 0.25 inches
Thread Type NPT
Manufacturer Ingersoll Rand
Model Number A212SS-120-A
Material Type HAWA
Connector Type Threaded
Item Type Name Valve
Exterior Finish Aluminum
Item Dimensions 4 x 2 x 3.25 inches
Number of Ports 2
Maximum Pressure 150 Pound per Square Inch
Specification Met ASME B16.34
Inlet Connection Type National Pipe Tapered
Outlet Connection Size 0.25 Inches
Outlet Connection Type MNPT
Global Trade Identification Number 00663023114569
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
54 ratings | 22 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (44)
4 stars
5% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (6)