★★★★★ 4.6 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bojny.pl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by bojny.pl
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Contemporary "FireBalls" vent free gas fireplace burner kit
  • Durable ceramic-bonded spheres are cast and colored for long-term durability
  • Minimum Installation Dimensions: 26" front width, 20" rear width, 11" depth, 16" height. Heat Output: 30,000 BTU
UPC 691023089563
Color Black
Room Type Living Room
Brand Name Rasmussen
Style Name Contemporary
Heat Output 30000 British Thermal Units
Item Weight 37 Pounds
Finish Types Painted
Manufacturer Rasmussen
Model Number AFB20-NA-AFB20-RE-B-P
Power Source Gas Powered
Material Type Metal
Heating Element Ceramic
Ventilation Type Vent Free
Installation Type Built In
Additional Features Cordless
Included Components Burner, FireBalls, Remote
Manufacturer Part Number AFB20-NA-AFB20-RE-B-P
Item Dimensions D x W x H 11"D x 20"W x 16"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (109)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)