Remington Industries 1.5RD6061T6511-8 1-1/2" Diameter, 6061 Aluminum Round Rod, 8 Inch Length, T6511, Extruded, 1.5" Diameter
★★★★★ 4.6 44 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bojny.pl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by bojny.pl
Free 30-day returns Details
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 8 inch
  • Diameter: 1-1/2 inch
  • Material Type: 6061 general-purpose aluminum
  • Temper: T6511
  • High Strength, Easily Welded or Machined
Material Aluminum 6061
Brand Name Remington Industries
Item Shape Round
Unit Count 1 Count
Item Weight 1.4 Pounds
Part Number 1.5RD6061T6511-8
Manufacturer Remington Industries-Wire
Model Number 1.5RD6061T6511-8
Item Dimensions 8 x 1.5 x 1.5 inches
Number of Items 1
Specification Met Astm B221
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
44 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (37)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)